Dane makroekonomiczne – pozytywnych zaskoczeń ciąg dalszy
Dane makroekonomiczne – pozytywnych zaskoczeń ciąg dalszy
21 - Mar - 2019 — 4•min
Piotr Ludwiczak
Zarządzający funduszem
Odczyty makroekonomiczne za luty 2019 r. w wielu przypadkach okazały się wyższe od i tak nieniskich oczekiwań rynkowych. Największym zaskoczeniem okazała się produkcja budowlano-montażowa, której wzrost wrócił na dwucyfrowe poziomy. Zwracamy szczególną uwagę na rozbieżność pomiędzy silnymi odczytami dot. ww. produkcji bud.-mon. i produkcji przemysłowej, a słabymi odczytami PMI. Niewątpliwie nastroje w przemyśle sugerowałyby wolniejsze wzrosty produkcji, co jednak się nie zadziało.
Produkcja przemysłowa (w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. r/r, co było wynikiem o 2,1 pkt. proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Przypomnijmy, że dane za styczeń 2019 r. przebiły konsensus także o ponad 2 pkt. proc. (wzrost o 6,1 proc. r/r), co pokazuje skalę pozytywnego zaskoczenia, które towarzyszy nam na początku 2019 r. Tak dobre dane szczególnie zaskakują w obliczu kolejnego słabego odczytu PMI (47,6). Wzrost produkcji odnotowano w 27 z 34 działów przemysłu, z czego największa dynamika widoczna była w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (20,5 proc. r/r). Z kolei największy spadek miał miejsce w produkcji skór i wyrobów skórzanych (-18,1 proc. w skali roku). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 6,5 proc. w skali roku.
Największym zaskoczeniem w danych za luty 2019 r. był odczyt dotyczący produkcji budowlano-montażowej. Odczyt ten (w cenach stałych, niewyrównany sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wzrósł o 15,1 proc. r/r, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o „skromne” 6 proc. Z kolei odczyt skorygowany o czynniki sezonowe był równy +13 proc. r/r. Największy wzrost odnotowano wśród jednostek, których podstawowym rodzajem działalności była budowa budynków (+27,9 proc. r/r).
Dane z rynku deweloperskiego w lutym 2019 r. były niejednoznaczne. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie powtórzyły się bardzo dobre dynamiki ze stycznia dotyczące liczby oddanych mieszkań (zarówno na użytek własny, jak i przez deweloperów), bowiem w lutym zanotowano spadek w tej kategorii o 1 proc. r/r (+9 proc. r/r w okresie styczeń-luty 2019 r.). Duży spadek (-16 proc. r/r w lutym, -9 proc. r/r od początku roku) zaobserwowano w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Z kolei pozytywnie zaskoczyła liczba rozpoczętych budów (+21 proc. r/r w lutym, +8 proc. r/r od początku roku).
Dane z rynku pracy za luty 2019 r. były podobne do tych ze stycznia, natomiast z uwagi na wyższe oczekiwania rynkowe na luty, odczyt dotyczący wzrostu zatrudnienia (+2,9 proc. r/r) był zgodny z konsensusem, a odczyt dotyczący wzrostu wynagrodzeń (+7,6 proc. w skali roku) przebił oczekiwania rynkowe o „jedynie” 0,4 pkt. proc. Zatrudnienie w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób wyniosło 6 378 tys. osób, a średnie wynagrodzenie wyniosło 4 949,42 zł brutto miesięcznie.
Z opublikowanego przez GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że inflacja CPI w lutym 2019 r. wyniosła 1,2 proc. r/r, tj. o 0,1 pkt. proc. powyżej konsensusu. Najszybszy wzrost cen zanotowano w kategorii „restauracje i hotele” (+3,4 proc. r/r), a największy spadek w cenach odzieży i obuwia (-3,2 proc. r/r).
Solidne tempo wzrostu sprzedaży detalicznej ze stycznia utrzymało się także w lutym. Sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 5,6 proc. r/r (vs 5,3 proc. konsensus), a w cenach bieżących o 6,5 proc. r/r, tj. o 0,2 pkt. proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Największy wzrost sprzedaży (w cenach stałych) odnotowano w kategorii „meble, rtv, agd” (+13,8 proc. r/r) oraz „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (+13,5 proc. r/r). Zwracamy uwagę, że sprzedaż pojazdów samochodowych, motocykli oraz części wzrosła w lutym o 5,0 proc. w skali roku, podczas gdy miesiąc wcześniej była to jedyna kategoria w której sprzedaż spadła.
Z końcem lutego 2019 r. potwierdzone zostały przypuszczenia co do tempa wzrostu PKB w 4. kwartale 2018 r. (+4,9 proc. r/r). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami zwolniło tempo wzrostu spożycia w sektorze gospodarstw domowych (do 4,3 proc. r/r z 4,5 proc. r/r w 3. kwartale 2018 r.).
Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/StrömDom Maklerski
Bądź na bieżąco z newsami ze świata finansów!
Zapraszamy do subskrypcji naszych kanałów social media: