23 - Dec - 2016 - 5‧min
Dane za listopad 2016 r. można uznać za umiarkowanie pozytywne. Produkcja sprzedana przemysłu oraz sprzedaż detaliczna zanotowały dodatnie dynamiki wzrostu w skali roku oraz ich odczyty były wyższe od konsensusu. Lepszy od oczekiwań rynku, mimo ujemnej dynamiki w skali roku, był również odczyt produkcji budowlano-montażowej. Dodatkowo, w analizowanym miesiącu ceny utrzymały się na poziomie sprzed roku, co tym samym przerwało 28-miesięczny okres deflacji.
11 - Dec - 2016 - 7‧min
Cel inwestowania w obligacje korporacyjne jest oczywisty. Inwestorzy chcą zarabiać pieniądze. Na obligacjach można zarabiać zarówno dzięki wzrostowi ceny, jak i odsetkom. Skupmy się na strategii zakupu obligacji po cenie nominalnej na rynku pierwotnym i trzymaniu papierów aż do wykupu. W takim przypadku zmienność cen w czasie życia obligacji nie ma dla inwestora najmniejszego znaczenia. Co prawda nie jest tak, że ta strategia jest najlepsza dla każdego, ale niewątpliwie jest najbardziej uzależniona od możliwości regulowania swoich zobowiązań przez emitenta. No właśnie, a z czego wierzyciel może zaspokajać roszczenia obligatariuszy? Z zysków? A może z gotówki?
09 - Dec - 2016 - 1‧min
Michael/Ström Dom Maklerski przeprowadził dwie prywatne emisje 3,5-letnich niezabezpieczonych obligacji spółki Vantage Development S.A. o łącznej wartości nominalnej 65 mln złotych. Obie serie Spółka planuje wprowadzić na ASO Catalyst, gdzie będą notowane jako jedna seria.
08 - Dec - 2016 - 1‧min
W miesięczniku kredytowym przedstawiamy najnowsze statystyki dotyczące rynku obligacji korporacyjnych oraz informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze spółek.
05 - Dec - 2016 - 4‧min
Finansowanie obligacyjne zyskuje od kilku lat na popularności wśród przedsiębiorstw w Polsce. Wciąż jednak wiele spółek uważa taki sposób pozyskiwania finansowania za mało korzystny, a inwestorzy interesujący się rynkiem obligacji czasem zastanawiają się czemu któraś ze spółek zdecydowała się na emisję obligacji, skoro wydają się być one drogie? Najczęściej obligacje są porównywane w tym kontekście z kredytowaniem bankowym. Powodów dla których emisja obligacji może być dla emitenta opłacalna jest wiele.
04 - Dec - 2016 - 11‧min
Mniej więcej dekadę temu boom na rynku nieruchomości rozpalał nasze społeczeństwo podobnie jak obecnie program 500 plus. Wówczas media rozpisywały się o rekordowych ilościach zakupionych przez naszych rodaków nieruchomości, deweloperzy prześcigali się zarówno w oddawaniu kolejnych osiedli na sprzedaż jak również w sprzedawaniu atrakcyjnych „dziur w ziemi”, na których miały powstać kolejne piękne osiedla. Bankierzy natomiast udzielali atrakcyjnych kredytów w „stabilnych” frankach coraz większej rzeszy klientów nie mających zdolności kredytowej w rodzimej walucie. Z perspektywy czasu oraz na podstawie licznych publikacji NBP oraz KNF można powiedzieć, że tamten boom przyczynił się do powstania bańki na rynku nieruchomości, choć o wiele mniejszych rozmiarów niż w innych krajach (np. w USA).