Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie

15 - Apr - 2015 — 1•min

Rafał Rewczuk, Analityk Domu Maklerskiego Michael / Ström


Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę deklarację prezesa NBP, iż marcowa decyzja o ich obniżce do poziomu 1,5% oznacza zamknięcie procesu łagodzenia polityki pieniężnej.

 

Od połowy ubiegłego roku w Polsce mamy do czynienia z deflacją, odczyty za luty wykazały jej pogłębienie o -0,2% m/m oraz jednocześnie wykazały największy spadek cen w najnowszej historii wynoszący -1,6% r/r. Jeżeli porównamy wysokość nominalnych stóp procentowych, które w strefie euro wynoszą 0,05%, a w Polsce 1,5% to różnica jest ogromna, trzydziestokrotna.

Realne stopy procentowe również pozostają wysokie.

 

W perspektywie kwartału, nie spodziewałbym się kolejnych obniżek, jednak po wakacjach na przełomie września i października w przypadku negatywnych odczytów danych dotyczących aktywności polskiej gospodarki nie wykluczałbym kolejnych cięć stóp procentowych o 25 pb. Ponadto, musimy również pamiętać o prowadzonym w strefie euro programie luzowania ilościowego.

 

Mimo relatywnie wysokich realnych stóp procentowych, przy założeniu ograniczenia deflacji i powrotu inflacji w granice 0-1% w pierwszej połowie 2016 roku, obecnie to dobry moment i szansa dla przedsiębiorstw na zapewnienie taniego długoterminowej finansowania dłużnego w postaci kredytu bankowego czy emisji obligacji korporacyjnych na dwa, trzy, czy nawet cztery lata.

 

Marże odsetkowe w przypadku obligacji korporacyjnych są na niskim poziomie, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dogodnej strukturyzacji i w wielu przypadkach uzyskania środków na dogodniejszych warunkach niż w przypadku aranżacji finansowania bankowego.