PMI: tak złych prognoz nie było od dawna
PMI: tak złych prognoz nie było od dawna
02 - May - 2019 — 1•min
Piotr Ludwiczak
Zarządzający funduszem
Według badań IHS Markit w kwietniu 2019 r. PMI dla polskiego przemysłu wyniósł 49, co oznacza pogorszenie się warunków w sektorze, które trwa już pół roku. Jednak odczyt za kwiecień był najwyższy od pięciu miesięcy, co na pierwszy rzut oka mogłoby sugerować, że spowolnienie w sektorze straciło na mocy.
W kwietniu spadła całkowita liczba nowych zamówień, na co główny wpływ miała zmniejszająca się liczba zamówień z zagranicy w tempie jednym z najszybszych od dziesięciu lat. Z kolei tempo spadku całkowitej liczby zamówień było najwolniejsze od pięciu miesięcy, co teoretycznie dobrze świadczy o zamówieniach krajowych.
Spadek produkcji był najłagodniejszy od listopada 2018 r., co pozwoliło zredukować zaległości, które zmniejszyły się dziewiąty miesiąc z rzędu. Z kolei zapasy wyrobów gotowych nieprzerwanie rosną od początku 2019 r. Powyższe przełożyło się obniżenie poziomu zatrudnienia w sektorze w tempie najszybszym od sześciu lat.
Mimo najwyższego odczytu PMI od pięciu miesięcy, oczekiwania firm względem produkcji w nadchodzącym roku pogorszyły się od marca, a prognozy były jednymi z najmniej optymistycznych od 2013 r. Póki co w 2019 r. słabe odczyty PMI mają się jednak nijak do bardzo dobrych danych o produkcji przemysłowej publikowanych przez GUS.
Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski
Bądź na bieżąco z newsami ze świata finansów!
Zapraszamy do subskrypcji naszych kanałów social media: