Komentarz do decyzji RPP z dnia 11 marca 2016 r.
Komentarz do decyzji RPP z dnia 11 marca 2016 r.
11 - Mar - 2016 — 2•min
Jan Mazurek,
Ekspert, Michael/Ström Dom Maklerski
Jak można się było spodziewać, nowa Rada Polityki Pieniężnej podczas marcowego posiedzenia nie dokonała zmiany stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego dalej wynosi 1,5 procent.
Decyzję Rady oceniam jako racjonalną, gdyż obniżka stóp nie miałaby w obecnej sytuacji istotnego znaczenia dla polskiej gospodarki, która i tak rozwija się w przyzwoitym tempie. W IV kwartale 2015 r. Produkt Krajowy Brutto wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,7%. Prognozy na ten rok są również optymistyczne. W ubiegłym roku wydatnie poprawiła się też sytuacja na rynku pracy. Stąd nie ma obecnie sensu uruchamiania dodatkowego impulsu w postaci obniżki stóp procentowych.
Gdyby złoty silnie się umacniał, wówczas obniżenie stóp procentowych byłoby bardziej prawdopodobne niż w sytuacji, kiedy nasza waluta uległa poważnemu osłabieniu. Ma to też pozytywny wpływ na opłacalność polskiego eksportu, który za ubiegły rok odnotował dodatnie saldo.
Nie ma również przesłanek dla podwyżki stóp procentowych, aby pobudzić procesy inflacyjne. Utrzymująca się od 20 miesięcy deflacja nie ma źródła w kraju, lecz jej czynniki są efektem międzynarodowych trendów, na które NBP ani polski rząd nie mają wpływu. Do nich w pierwszej kolejności należy zaliczyć obniżki cen strategicznych surowców, w szczególności ropy naftowej oraz znaczne wahania cen miedzi, a także niepewną sytuację na rynku chińskim.
Jan Mazurek, Ekspert
Bądź na bieżąco z newsami ze świata finansów!
Zapraszamy do subskrypcji naszych kanałów social media: