Dane makroekonomiczne – odwilż w mieszkaniówce?
Dane makroekonomiczne – odwilż w mieszkaniówce?
21 - Sep - 2018 — 4•min
Piotr Ludwiczak
Zarządzający funduszem
Odczyty makroekonomiczne za sierpień 2018 r. mimo, że w niektórych przypadkach były gorsze od oczekiwań rynkowych, to i tak można uznać za dobre. Bardzo silna pozostawała produkcja budowlano-montażowa (+20 proc. r/r), ale największym zaskoczeniem były dane z rynku mieszkaniowego, gdzie w sierpniu wszystkie wskaźniki zanotowały dodatnie dynamiki, przy czym 2 z 3 wskaźników odnotowały dynamiki dwucyfrowe.
Produkcja przemysłowa (w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w sierpniu 2018 r. wzrosła o 5,0 proc. w skali roku, co było wynikiem o 0,2 pkt. proc. niższym od konsensusu. Wzrost odnotowano w 28 z 34 działów przemysłu, z czego największa dynamika widoczna była w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (30,5 proc. r/r). Z kolei największy spadek (-18,9 proc. r/r) miał miejsce w produkcji wyrobów farmaceutycznych. W przypadku danych skorygowanych o czynniki sezonowe produkcja przemysłowa wzrosła również o 5,0 proc. r/r.
W sierpniu 2018 r. kolejny raz odnotowano dwucyfrową dynamikę wzrostu w produkcji budowlano-montażowej, która (wyrażona w cenach stałych, niewyrównana sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosła 20,0 proc. r/r, tj. o 2 pkt. proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Natomiast dane po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym były wyższe o 19,0 proc. r/r. Ze statystyk GUS wynika, że największy wzrost w budownictwie odnotowano we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+30,5 proc. w skali roku). Pozostałe kategorie, tj. wznoszenie budynków oraz specjalistyczne roboty budowlane zanotowały wzrost o odpowiednio 14,6 oraz 9,8 proc. w skali roku.
W związku ze zmianą prezentacji danych o rynku mieszkaniowym przez GUS, dane dotyczące budownictwa indywidualnego i przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem prezentujemy sumarycznie. W komentarzach za maj i czerwiec informowaliśmy o wyjątkowej sytuacji, bowiem wówczas wszystkie wskaźniki zanotowały spadek w skali roku. W lipcu widoczna była poprawa, bowiem 2 z 3 wskaźników zanotowały symboliczną, ale jednak, dynamikę dodatnią. Z kolei w sierpniu wszystkie wskaźniki zanotowały dodatnie dynamiki, przy czym 2 z 3 wskaźników odnotowały dynamiki dwucyfrowe. Liczba oddanych mieszkań w sierpniu 2018 r. była wyższa o 8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego, natomiast narastająco od początku roku liczba ukończonych mieszkań była wyższa o 6 proc. aniżeli w okresie styczeń-sierpień 2017 r. W sierpniu br. rozpoczęto budowę o 15 proc. więcej mieszkań niż w sierpniu 2017 r., a dynamika od początku roku wyniosła 7 proc. Z kolei jeśli mowa o mieszkaniach, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym, to w sierpniu 2018 r. mieliśmy do czynienia z 23 proc. wzrostem, podczas gdy w okresie styczeń-sierpień 2018 r. liczba ta wzrosła o 3 proc. w skali roku.
Dane z rynku pracy ponownie nie przyniosły większego zaskoczenia i można uznać je za dobre. W sierpniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 6 229,1 tys. osób, co oznacza wzrost o 3,4 proc. w skali roku (o 0,1 pkt. proc. poniżej oczekiwań rynkowych). Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 6,8 proc. r/r (o 0,2 pkt. proc. poniżej konsensusu) do 4 798,27 zł miesięcznie.
Z opublikowanego przez GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że inflacja CPI w sierpniu 2018 r. wyniosła 2,0 proc. w skali roku. Wynik ten był zgodny z oczekiwaniami dotyczącymi wstępnego odczytu i samym wstępnym odczytem. Przyspieszenie tempa wzrostu cen wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen transportu (+8,5 proc. r/r oraz +0,4 proc. m/m). Zwracamy uwagę na ciągle utrzymującą się nisko inflację po wyłączeniu cen żywności i energii (+0,9 proc. r/r), która jest wyznacznikiem dla obecnych członków Rady Polityki Pieniężnej w kreowaniu polityki monetarnej. Z ostatnich wypowiedzi członków RPP nie należy się spodziewać zmiany poziomu stóp procentowych do końca 2019 r.
Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2018 r. wzrosła o 6,7 proc. r/r w cenach stałych oraz o 9,0 proc. w cenach bieżących, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. W minionym miesiącu odnotowano wzrosty w skali roku we wszystkich kategoriach (ceny stałe), z czego największe miały miejsce w kategorii „tekstylia, odzież, obuwie” (+15,9 proc. r/r).
Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski