Przerwa w obsłudze

Szanowni Klienci, 

W dniu 24 grudnia br. nasza centrala jest otwarta do godz. 13:00. 
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. 

 

W pilnych sprawach prośba o bezpośredni kontakt ze swoim doradcą. 

Zespół Michael / Ström Dom Maklerski

PKB Polski: pozytywne zaskoczenie pomimo globalnych spowolnień

PKB Polski: pozytywne zaskoczenie pomimo globalnych spowolnień

14 - Sie - 2024 — 2•min

image

Według szybkiego szacunku PKB w II kwartale 2024 r. zwiększył realnie się o 3,2 proc. r/r wobec spadku o 0,6 proc. w analogicznym okresie 2023 r. Odczyt okazał się pozytywnym zaskoczeniem.

Konsensus rynkowy na II kw. wynosił 2,8 proc. r/r. W II kwartale 2024 r. realny PKB zwiększył się o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Dane pokazują, że gospodarka przyspiesza i sukcesywnie się odbudowuje. Wstępny odczyt nie pokazuje jeszcze struktury wzrostu, ale wydaje się, że jest to zasługa konsumpcji, która jest stymulowana przez mocny realny wzrost wynagrodzeń.

Dane ze światowych gospodarek pokazują jednak pewne zagrożenia dla kontynuacji wzrostu gospodarczego. Odczyty PMI w Europie są rozczarowujące, szczególnie słabą kondycję wykazuje gospodarka Niemiec. Obserwujemy także oznaki przesilenia na amerykańskim rynku pracy.

Spowolnienie w największych światowych gospodarkach może negatywnie odbić się na wzroście w Polsce. Wstępne dane pokazują jednak, że jak na razie gospodarka utrzymuje wzrost w niesprzyjającym otoczeniu, a na tle krajów Unii Europejskiej pozostaje on wysoki. W całym 2024 roku oczekujemy wzrostu w okolicach 3 proc.

 

Bartosz Wałecki

Analityk
Michael / Ström Dom Maklerski

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.

Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie:

a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;

b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;

c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

PKB