Przerwa w obsłudze

Szanowni Klienci, 

W dniu 24 grudnia br. nasza centrala jest otwarta do godz. 13:00. 
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. 

 

W pilnych sprawach prośba o bezpośredni kontakt ze swoim doradcą. 

Zespół Michael / Ström Dom Maklerski

Inflacja – szybki zwrot w polityce monetarnej

Inflacja – szybki zwrot w polityce monetarnej

11 - Kwi - 2022 — 3•min

image

Inflacja w marcu wyniosła 10,9% w Polsce, 7,5% w strefie Euro, 7,3% w Niemczech, a za luty w USA była ona na poziomie 7,9%. Przyczyny tego stanu rzeczy omawiane były wielokrotnie. Teraz poza tłumaczeniami o „przejściowości”, czynnikami zewnętrznymi, wojną i tym podobne, dochodzą realne działania lub ich zapowiedzi banków centralnych.

Fed już po pierwszej podwyżce stóp procentowych zapowiedział jeszcze sześć kolejnych w tym roku oraz rozpoczęcie redukcji bilansu banku. Piątego kwietnia Lael Brainard, Gubernator Rezerwy Federalnej zapowiedziała agresywną walkę z inflacją polegającą na kombinacji podwyżek stóp procentowych i szybkiej redukcji bilansu (QT), która być może rozpocznie się już na majowym posiedzeniu Fed-u. Rynki zareagowały spadkami, na NASDAQ-u sięgającymi nawet ponad 2%.

Inflacja w USA r/r

Inflacja w strefie Euro na poziomie 7,5% wobec prognozy 6,6% także zaskoczyła bankierów centralnych. EBC wcześniej zapowiadał, że potencjalne podwyżki będą stopniowe i dojdzie do nich dopiero po zakończeniu skupu aktywów w ramach programu APP, którego skala została już ograniczona. Ekonomiści, ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewają się czterech podwyżek stóp procentowych do marca 2023 do poziomu 0,50%. Być może w obliczu wyższej inflacji także te prognozy zostaną podwyższone.

W Polsce dwucyfrowa inflacja w efekcie, której NBP na ostatnim posiedzeniu podniósł stopę referencyjną o 100 pb. do poziomu 4,50%. „Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej”. Możliwe są kolejne podwyżki czy interwencje na rynku walutowym. Polski bank centralny oczekuje średniorocznej inflacji w 2022 roku na poziomie 10,75% i to pomimo siedmiu minionych podwyżek stóp.

Tym razem zapowiedzi lub reakcje banków centralnych wydają się znacznie bardziej zdecydowane niż jeszcze parę miesięcy, kiedy inflacja miała być czynnikiem „przejściowym”. Obecnie celem numer jeden bankierów centralnych jest tzw. „miękkie lądowanie”, czyli okiełznać inflację unikając silnego spadku aktywności gospodarczej i wzrostu bezrobocia. Oby tym razem modele prognostyczne okazały się skuteczniejsze.

 

 

Szymon Gil 

Makler papierów wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego. 
 
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie
 
Niniejszy materiał:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.