Przerwa w obsłudze

Szanowni Klienci, 

W dniu 24 grudnia br. nasza centrala jest otwarta do godz. 13:00. 
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. 

 

W pilnych sprawach prośba o bezpośredni kontakt ze swoim doradcą. 

Zespół Michael / Ström Dom Maklerski

Fundusze obligacji korporacyjnych z pierwszym wzrostem, ale pieniądze i tak odpływają

Fundusze obligacji korporacyjnych z pierwszym wzrostem, ale pieniądze i tak odpływają

21 - Cze - 2023 — 2•min

image

Fundusze obligacji korporacyjnych zanotowały pierwszy w tym roku wzrost aktywów i to o zatrważające 4,29 mln zł. Był to jednak kolejny miesiąc odpływów z tej klasy aktywów, tym razem na poziomie około 60 mln zł netto. I również jest to najlepszy wynik w tym roku! Wcześniej odpływy kształtowały się na poziomie ponad 100 mln miesięcznie netto.

Aktywa funduszy długu firm wzrosły dzięki dodatniemu wynikowi na zarządzaniu. Wynik ten wyniósł w maju +0,90%. Tym samym za ostatnie 12 miesięcy fundusze obligacji korporacyjnych średnio zarobiły +7,10%, a od początku roku 4,70%. Brak materializacji ryzyka kredytowego, wysokie stopy procentowe przy oprocentowaniu większości długu opartego o WIBOR oraz dobra sytuacja na rynku Catalyst. To wszystko czynniki przemawiające za dalszymi dobrymi wynikami tej grupy aktywów.

No właśnie. „Dalszymi”. Wyniki są dobre i prawdopodobnie w średnim terminie wciąż takie pozostaną. A mimo to inwestorzy wciąż netto wypłacają pieniądze z funduszy obligacji korporacyjnych. Od września 2021 właściwie co miesiąc (z przerwą w styczniu 2023 i obecnie) aktywa systematycznie spadają pomimo rosnących stóp zwrotu. Prawdopodobnie w ślad za wynikami pójdą również napływy kapitału. Pozostaje pytanie „kiedy” bo póki co inwestorzy nie wydają się przekonani.

 

 

Szymon Gil 
Makler Papierów Wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 

Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego. 

Niniejszy materiał:

  1. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
  2. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
  3. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.