Przerwa w obsłudze

Szanowni Klienci, 

W dniu 24 grudnia br. nasza centrala jest otwarta do godz. 13:00. 
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. 

 

W pilnych sprawach prośba o bezpośredni kontakt ze swoim doradcą. 

Zespół Michael / Ström Dom Maklerski

FED – miał być gołąb, a jest jastrząb

FED – miał być gołąb, a jest jastrząb

04 - Lis - 2022 — 3•min

Środowe wystąpienie Przewodniczącego FED-u miało przynieść podwyżkę stóp procentowych o 75 pb i pierwsze oznaki gołębiego zwrotu (słynnego pivot-u) w polityce monetarnej. Mieliśmy mieć zapowiedź podwyżki o 50 pb w grudniu i zapowiedź obniżek w roku kolejnym. „Miało”, „mieliśmy” – bo takie były oczekiwania i tylko i wyłącznie oczekiwania. Doniesienia Wall Street Journal będące zlepkiem wszystkim znanych przeszłych wypowiedzi członków FED-u, prognozy, plotki i doniesienia medialne o zmianie polityki przedarły się na czołówki mediów finansowych ale i mainstreamowych. „Oto mamy początek zmiany polityki” zdawali się być pewni uczestnicy rynku, a indeks S&P500 urósł w październiku o ponad 8%. Rosły także giełdy europejskie czy polski WIG20 z wynikiem +11% za ostatni miesiąc.

 

 

Początkowo przed konferencją prasową Przewodniczącego FOMC do rynku trafił sam komunikat banku, który informował między innymi o „opóźnionym przełożeniu polityki monetarnej na aktywność gospodarczą”. Rynek odebrał to jako dobrą oznakę i zareagował wzrostami. Później nastąpiło przemówienie Jeroma Powell-a, który powiedział m. in.:

- „stopy procentowe pójdą wyżej niż wcześniej przewidywano, ale pojedyncze podwyżki mogą być niższe”,

- wypadałoby zwolnić tempo podwyżek „już przy następnym spotkaniu lub jeszcze kolejnym. Nie podjęto ostatecznej decyzji”. Podkreślił, że „nadal mamy kilka sposobów”, zanim stopy będą wystarczająco wysokie,

- „Jest znacznie za wcześnie na zakończenie cyklu podwyżek stóp”,

- rynek pracy jest bardzo silny, budżety gospodarstw domowych są mocne, wydatki konsumpcyjne nie spadają,

- rynek nieruchomości był w ostatnich latach przegrzany ale obecnie nie ma w nim oznak ryzyka stabilności finansowej.

Podsumowując – nie robimy zwrotu w polityce monetarnej, dane makro są dalej mocne, jest miejsce do dalszych podwyżek. Podwyżki pewnie już nie będą po 75 pb, choć mogą. Będą niższe ale może być ich więcej, a same wysokie stopy procentowe mogą obowiązywać dłużej. Właściwie przekaz odwrotny do tego oczekiwanego przez rynek.

 

 

Rynki akcyjne i obligacyjne spadają, dolar się umacnia. Prawdopodobieństwo recesji i braku „miękkiego lądowania” rośnie zdaniem również samego FED-u. Wydaje się, że na hossę jest jeszcze odrobinę za wcześnie. Jednak rynek dyskontuje przyszłość więc może jest to jedno z ostatnich tak „jastrzębich” posiedzeń amerykańskiego banku centralnego.

 

 

Szymon Gil 

Makler papierów wartościowych
Michael / Ström Dom Maklerski 

 
Wszelkie przedstawione analizy, komentarze i konkluzje stanowią osobiste poglądy autora wyrażone w oparciu o posiadaną fachową wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego.
Niniejszy materiał jest publikacją handlową Michael / Ström Dom Maklerski S.A.  z siedzibą w Warszawie
Niniejszy materiał:
a. nie stanowi rekomendacji w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
b. nie jest badaniem inwestycyjnym w rozumieniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające go dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy;
c. nie spełnia standardów rekomendacji inwestycyjnej określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.