Przerwa w obsłudze

Szanowni Klienci, 

W dniu 24 grudnia br. nasza centrala jest otwarta do godz. 13:00. 
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. 

 

W pilnych sprawach prośba o bezpośredni kontakt ze swoim doradcą. 

Zespół Michael / Ström Dom Maklerski

Komentarz makroekonomiczny - Październik 2016

Komentarz makroekonomiczny - Październik 2016

25 - Paź - 2016 — 5•min

Wrzesień br. przyniósł mieszane odczyty makroekonomiczne. Mimo rosnącej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w skali roku, były one niższe od konsensusu rynkowego. Natomiast pozytywne informacje napłynęły po raz kolejny z rynku pracy. Okres październik-grudzień br. może przynieść spowolnienie dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej oraz kolejne spadki produkcji budowlano-montażowej w skali roku, jednak od 2017 r. powinno to ulec zmianie. Wtedy też powinna wrócić inflacja.

We wrześniu br. poprawiła się sytuacja w przemyśle. Produkcja sprzedana wyrażona w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób wzrosła o 3,2 proc. w skali roku oraz 10,4 proc. w porównaniu z sierpniem br. Konsensus rynkowy zakładał wzrost o 3,5 proc. r/r oraz o 10,8 proc. m/m. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 3,3 proc. w skali roku oraz spadła o 0,2 proc. w skali miesiąca. Wygląda na to, że w 4. kwartale br. tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu w skali roku osłabi się z uwagi na silne efekty bazy. W ubiegłym roku w listopadzie i grudniu mieliśmy do czynienia z odpowiednio 7,8 proc. oraz 6,7 proc. wzrostem produkcji sprzedanej przemysłu w skali roku do czego przyczyniła się produkcja pociągów w ramach inwestycji unijnych.

Wrzesień br. był kolejnym miesiącem w którym obserwowaliśmy silne spadki w budownictwie przemysłowym w skali roku. Produkcja budowlano-montażowa wyrażona w cenach stałych niewyrównana sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób spadła o 15,3 proc. w skali roku oraz wzrosła o 18,7 proc. w porównaniu z sierpniem br. Konsensus rynkowy zakładał spadek o 17,4 proc. r/r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa spadła o 15,9 proc. r/r oraz wzrosła o 3,3 proc. m/m. Wzrostu produkcji budowlano-montażowej w skali roku nie powinniśmy się spodziewać w 4. kwartale br.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów br. oddano do użytkowania 112 337 mieszkań, tj. o 10,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Liczba rozpoczętych budów w okresie styczeń – wrzesień 2016 r. wyniosła 133 098, tj. o 3,9 proc. więcej w skali roku. Biorąc pod uwagę liczbę wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym wzrosła ona o 11,8 proc. r/r do 154 349.

Analizując wyłącznie wyniki deweloperów mieszkaniowych można zauważyć niewielki spadek dynamiki wzrostu. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. deweloperzy przekazali 53 379 mieszkań, tj. o 32,2 proc. więcej w skali roku. Dla przypomnienia, wzrost liczby przekazanych mieszkań przez deweloperów w okresie styczeń – sierpień 2016 r. wyniósł 37,2 proc. w skali roku. Do września br. deweloperzy rozpoczęli budowę 63 099 mieszkań, tj. zaledwie o 0,5 proc. więcej r/r (+4,8 proc. r/r w okresie styczeń – sierpień br.). Natomiast uzyskanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym deweloperzy uzyskali 75 729, tj. o 10,2 proc. więcej w skali roku (+15,0 proc. r/r do sierpnia br.).

Miniony miesiąc był kolejnym w którym obserwowaliśmy spadek stopy bezrobocia. Wyniosła ona 8,3 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej była równa 8,5 proc., a rok wcześniej 9,7 proc. Można spodziewać się podobnego odczytu za październik br., a od listopada prawdopodobnie będzie można obserwować sezonowe wzrosty. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła w ciągu miesiąca o 22,8 tys. do 1 324,1 tys. oraz w ciągu roku o 215,3 tys.

We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 5 771,5 tys., co oznacza wzrost o 3,2 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 217,96 zł miesięcznie, tj. o 3,9 proc. r/r.

W minionym miesiącu ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się średnio na tym samym poziomie co w sierpniu br. Najwyższy wpływ na wskaźnik inflacji miały ceny w zakresie transportu (+1,1 proc. w skali miesiąca) oraz ceny związane z rekreacją i kulturą (-1,4 proc m/m). Ceny w zakresie transportu były wyższe głównie z uwagi na wzrost ceny ropy. W porównaniu z wrześniem 2015 r., ceny ogółem spadły o 0,5 proc. Tym samym wrzesień br. był 27. miesiącem deflacji z rzędu.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła we wrześniu br. o 6,3 proc. w skali roku, natomiast w porównaniu z sierpniem br. sprzedaż spadła o 1,4 proc. Znaczący wzrost sprzedaży (+14,6 proc. r/r) odnotowano w niewyspecjalizowanych sklepach. Z kolei sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 4,8 proc. r/r oraz spadła o 1,2 proc. m/m. Konsensus rynkowy zakładał wzrost sprzedaży detalicznej w cenach bieżących na poziomie 6,0 proc. w skali roku.

W październiku br. zostały zrewidowane dane roczne dla PKB za lata 2010-2015. Przed rewizją realny wzrost PKB w Polsce w 2015 r. wyniósł 3,6 proc., a po rewizji 3,9 proc. Dane zrewidowane kwartalne za lata 2010-2015 oraz 1. i 2. kwartał br. zostaną opublikowane do końca listopada br. Prawdopodobnie obniżone zostaną dynamiki PKB w pierwszych dwóch kwartałach br. oraz obniżone zostaną oczekiwania wobec wzrostu w drugiej połowie roku.

 

Piotr Ludwiczak
Head of Research
Michael / Ström Dom Maklerski